Bizden Haberler

Konuta Zam Kapıda

ABD seçimleri ardından doların yükselmesi sonucu metreküpü 105 lira olan betonun fiyatı 150 liraya; geçtiğimiz Ekim ayında tonu bin 300 lira olan demirin fiyatı ise bin 750 liraya yükseldi. İzmir'deki inşaat sektörü temsilcileri bir süredir gündemde olan konut zamlarını beklettiklerini, fakat dolarda yaşanan son artışlardan sonra konut fiyatlarının yılbaşından sonra yükseleceğini söyledi. Konut sahibi olmak isteyenlerin zam gelmeden önce hızlı hareket etmelerini öneren sektör temsilcileri, gayrimenkule yatırım yapanların kısa vadede yüzde 20 civarında kar elde edeceğini belirtti. Sektör temsilcileri şunları söyledi:

'YÜZDE 10-15 ORANINDA ARTIŞ BEKLENİYOR'

MÜTEAHHİTLER FEDERASYONU BAŞKANI NECİP NASIR: "Her döviz artışının yaşandığı dönemde olduğu gibi demirciler yine spekülatif hareket sergiliyor. Bu zammın ilk etapta üreticiye ardından da nihai tüketiciye yansıması kaçınılmaz. Zamlar gelmeden konut alan vatandaşlarımız bu süreçten karlı çıkacaktır."

TANYER İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI MÜNİR TANYER: "Artan maliyetler yılbaşından sonra konut fiyatlarına da yansıyacak. Konut sahibi olmak isteyenlerin, bu fiyat artışından etkilenmemeleri için acele etmeleri gerekiyor."

BYY İNŞAAT YÖNETİM KURULU ÜYESİ ALİ YAVUZ: "Doların yükselmesi ve dolayısıyla beton ve demirde yaşanan girdi maliyetlerinin artmasıyla bu durum daha da kendini gösterecek. Yılbaşından sonra zamlı fiyatlarla ev almak istemeyenler ise mutlaka harekete geçmeli."

GÖZDE GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI KENAN KALI: "Yılbaşına kadar konutlarda yüzde 10-15 artış kaçınılmaz.
Elinde döviz bulunanların kar maksimizasyonu açısından ellerindeki dövizi bozdurup emlağa yatırmaları karlarını iki katına çıkaracaktır. Yatırımcıların yaklaşık yüzde 20-25 kar etmelerini bekliyoruz."

​ÇİÇEK KARDEŞLER İNŞAAT YÖNETİM KURULU ÜYESİ MUSTAFA ÇİÇEK: "Döviz çıktığında demir fiyatı da artıyor ama düşünce gerilemiyor.
Demirde ve diğer malzemelerdeki artışın gayrimenkul fiyatlarına da yansıyacağı kesin. Elindeki dövizi gayrimenkule yatıracaklar kar edecek."

​YÜCESOY MÜHENDİSLİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET CEM ŞİŞMAN: "Bu konjonktürde ev almak isteyenler konut fiyatları zamlanmadan gerekli girişimleri yapsınlar. Hükümetin inşaat sektörünün önünü açmak için uyguladığı faiz indirimleri de bu süreci destekliyor."

 

Kaynak : YeniAsır